Dr. Amit Goswami – Positiivne tervis | 9:11

Dr. Amit Goswami – Positiivne tervis | 9:11

 

video
play-sharp-fill

Dr. Amit Goswami – Positiivne tervis
(Dr. Amit Goswami – Positive health)
Tõlge videost:

 

Dr. Amit Goswami: Täna tahan ma rääkida positiivsest tervisest. Mis on positiivne tervis? 1960-ndatel Defineeris kuulus psühholoog Abraham Maslow kolme tervise taset. Psühhopatoloogia, normaalne mentaalne tervis ja positiivne mentaalne tervis. Normaalses mentaal domeenis on positiivne mentaalne tervis päris arusaadav. Positiivse mentaal tervise juures on need inimesed kes omavad positiivseid tervise tunnuseid. Nad on loovad ja on võimelised armastama ning neid märkame päris lihtsalt.

Arvan, et ka füüsilises domeenis saame klassifitseerida tervist sama kolme liigituse järgi. On patoloogia, haigust saame eristada tervest olekust ja on olemas normaalne, kus meil ei ole mingit tõelist haigust. Kuigi mõni hakkab ligi, aga need ka mööduvad koheselt. Meil ei ole kroonilist haigust. Isegi kui meil on mingi krooniline haigus, siis saame püsida korraliku tervise juures, omame vähemalt ilmingut, et meil on tervis korras. Ei midagi erilist, mida inimesed põdevad. Valu millega saab elada.. See on normaalne tervis ja on olemas positiivne tervis, mis on nende vahe?

Allopaatilises meditsiinis ei saa me teha eriti suurt vahet. Mis on haigus? Haigus on tervise olematus, nii seda defineeritakse. Seega meil ei ole definitsiooni positiivse tervise jaoks, vähemalt allopaatilisest meditsiinist. Aga alternatiiv meditsiinis, mida me… Tänu kvantfüüsikale saame nüüd ühendada alternatiiv ja tavameditsiini. Materiaalse keha ja energiakeha meditsiiniga, mis räägib elulise keha, mentaal keha ja ka kõrgema teadvuse keha meditsiinist. Nüüd saame rääkida tervisest palju üldistavamal viisil. Niimoodi mõeldes saame defineerida normaalset tervist, positiivset tervist ja patoloogilise haiguse olukorda.

Millest tule siis see erisus? Erisuse tõid esile esimesena hiinlased. Hiinlased näitasid meile teed kuidas eristust teha ja see juhtus juba sajand tagasi. Hiina süsteemis on olemas arusaam keha energiast, mida kutsutakse CHI-ks. Täna nimetame seda kui keha energia, Indias kutsutakse seda pranaks, Jaapanis CHI, aga see on midagi, mida sa tunned. Erksus, mida sa tunned. Kui tunned erksust, siis tead, et sinu tervis on korras. Kui sa oled haige, siis ei tunne sa ka erksust. Hiinlased ütlevad, et see erksuse tunne, hea enesetunne tuleb tasakaalust.

Tasakaal CHI kahest poolest. Nende kahe poole nimed on Jing ja Jang. Jing on tervise seisund tervise stabiilsuse pool, pool, mis hoiab meid jätkusuutlikul kursil. Jang on pool, mis laseb meil teha muutusi. Miks on vaja teha muutusi? Seda elu pideva muutuse pärast. Jingile tuleb ette takistusi, see ei püsi. Entroopia seadus, CHI jätkumine. Keskkonna tingimused muudavad stabiilsust. Seega ongi vaja Jangi loovust, võimalusi. Võimaluste avastamist, mis tooks sinuni uusi normaalse tervise aspekte.

Seega, meil peab olema Jing ja Jang tasakaalus. Seisund ja loovus, et hoida tasakaalus meie olulist elu aspekti, meie eluenergiat. Patoloogia tekib siis kui sinus ei esine tasakaalu. See on patoloogia. Normaalne tähendab seda kui on enam vähem tasakaal nende kahe vahel. Seisundi ja loovuse tasakaal Kui see on natukene tasakaalust väljas, siis näiteks loovus toob tasakaalu tagasi ja see kiire tasakaalu saavutamine teebki meid normaalselt terveks. Või vähemalt tajume, et oleme terved.

Aga mis on siis positiivne tervis? Seda küll hiinlased ei ütle välja, aga neil on selle jaoks ilus kirjeldus: “Peale tasakaalu tuleb harmoonia.” Mida see tähendab? Kus me puutume kokku sõnaga harmoonia? Muusikud tunnevad selle kohe ära, sest muusikas on olemas harmoonia. Näiteks sarnaste helide kooskõla annab meile harmoonia. Harmooniline segu. Mitte ainult tasakaal, vaid ka harmooniline segu. Kuidas me saame Jingi ja Jangi harmoonilisse tasakaalu, et kõik oleks harmoonias? Mis juhtub kõigiga koos? Nende kvaliteet on erinev, aga kõik koos on võimsam kui kõik eraldi olles. Harmoonia.

Toodetakse midagi enamat. Positiivset tervist kirjeldatakse kui harmooniat. Võime minna natuke täpsemaks… Kvantfüüsikas ütleme, et loovus on parim kui see tuuakse esile arhetüübina. Kõige enam aga terviklikkuse arhetüübina. Kui vaatame seda lähemalt, siis näeme, et tervenemine ja terviklikkus tuleneb ühest ja samast kreeka sõnast. Terviklikkus. Kui uurida lähemalt terviklikkuse arhetüüpi ja selles ongi võti.

Kui uurida lähemalt terviklikkuse arhetüüpi läbi loovuse… Jangi abil saame tasakaalu olukorraline loomingulisus. Kui esineb kerge ebatasakaal, siis selle saad korda. Normaalne tervis. Aga positiivne tervis, selleks pead enamat tegema, kasutama oma loomingulisust, et uurida terviklikkust ennast. Siis saab sinust terviklikkuse representatsioon. See positiivne tervis võib muuta tervise maailma. Sest positiivse tervisega inimesed kiirgavad endast tervist välja.

Teiste sõnadega… Positiivse tervisega inimeste seltsis tunnevad ennast ka teised inimesed enesekindlalt. Platseebo efekt töötab enamasti tänu positiivsele tervisele, mida enamus tervendajatest omab. Ja positiivse tervisega tervendajad saavad läbi platseebo efekti ka paremaid tulemusi. Sest patsiendid usuvad ja usaldavad sisemiselt kõike, mida see inimene teeb või ta usaldab neid tervendaja võimeid. Aga enamus tänapäeva tervendajaid kasutab masinaid ja järk-järgult me kaotame seda positiivset tervist.

Aga kui oled kohanud vanakooli tervendajaid… Telekas näidatakse meile vahest tervendajaid, selliseid nagu olid 60ndatel. Mõnega tekib kohene tunne, et tema teab, mida ta teeb, juba tema nägemine tekitab sulle parema tunde. See ongi tervendaja positiivse tervise märk. Seda peamegi tagasi tooma ja seda kvantmeditsiin tagasi toobki.Hide picture